A htkznapi rmai let kzpontja s a birodalom szive. A kzlet legfontosabb pletei tallhatk itt, a politikai hatalom kzpontja, ami a csszr kezben van, aki a hadsereg irnytja.
A hatalom
A csszr de a szentorok kezben is ott van a hatalom, de a szentorok megvdik az alacsonyabb rang tisztviselk hatalmt is. A hierarchikus rendszer tagjai a szabad plebejusok is minimlis hatalommal (nptribunusok) rendelkeztek.
Az iskola
A fik, de a j md csald fiai 7 ves korban kezdtek el tanulni, hajnaltl napnyugtig tartott az iskola, amg tanultak rni olvasni s szmolni. A kislnyokat viszont otthon hzi munkra neveltk.
A kliensek
Ezt az gynevezett rteget a szentus hozta ltre. A kliensek ltszma hatrozta meg a szentor hatalmt. A szentorok a hsget pnzzel jutalmaztk, fizetst, lelmiszert s egyb segtsget is kaptak.
Az utak s fogatok
A rmai utak
A rmai thlzat 50.000 mrfld volt Szritl Angliig, a britt terletekig s 500 vig ptettk ezt az thlzatot. A katonk s a kztisztviselk utaztak rajta.
Lovas posta (csak l) 360 mrfldet 2,5 nap alatt tett meg. ( 1 mrfld = 1,5 kilomter )
A kt lovas kocsikat bigknak neveztk, ezek nyomot hagytak az ton, kivste a kerk a kveket.
A lovas kocsi versenyek
A legkedvesebb sportja volt a rmaiaknak, tbb mint 10.000 ember vett rszt rajta, s tbb ezer lovat tartottak ezek lebonyoltsra a vrosban. Nagyon kltsges elads volt, de nagy sikerrel s megrte mert sokat kerestek rajta.
A lovas futamok
A kocsik fbl kszltek kicsik s knnyek voltak. A hajt llva hajtott s egyenslyba kellett tennie a szekeret s a dereka kr volt tekerve a gyepl, a lovakat elre vagy htra s oldalra hajolva hajtotta.
Nr csszr
Ezek a hajtk nem nemesek voltak, de nagy npszersgnek rvendhettek. Nr szeretett kzppontban lenni, ezrt tbbszr vezetett lovas fogatot a Cirkusz Maximuszon maga.
A gladitor eladsok
Szablyok:
A gladitorokat kategrikba osztottk fegyvernem s kikpzs szerint. Az eladsok idejn a klnbz tpus gladitorok jtszottak egyms ellen. Meghatrozott szablyok szerint jtszottak s volt dnt br.
Jtkok ideje:
Iskolkban lettek kikpezve az eladsok idejn egyesek nagyon nehz pncl ltzetben, msok pedig pncl vdelem nlkl.
Zene:
Zene ksret volt az eladsok idejn, ami al festette a jtkot.
Retiarius – hlval vv gladitor:
Majdnem meztelen, csak br szj van a derekn, s brszj a vlln s a bal karjn. A bal kezben fogta a szigonyt, a jobb kezben a hlt s gyorsan mozgott.
Secutor - kvet
A sisakja legmblytett, nem volt benne semmi kill, amibe bele akad a hl, kardja van, s ers nehz pajzsa, br vd van a bal lbszrn ez a vdelem nha fmbl volt. A csukljn s a knykn is brszj van, lass.
A gladitorok
Az eskttel:
Szabad emberek s rabszolgk. A gladitor iskolkbl kikerlve kellett, hogy a kvetkezket fogadjk az eskttel alatt:
-egsz letkre meg lettek blyegezve,
-lelncolhattk ket,
-az letket felldozhattk,
-vrkkel kellett fizetnik s brmilyen egyb szenvedst el kellett viselnik.
Az gyessg:
A kt erny szimbluma: a gladitor gyessge a jtkban, s a tisztelet a hallban, csak hallukban tiszteltk ket. Ki mertek llni btran a hallrt.
Hoplomachus – fegyver visel
Kis kerek pajzzsal, vdelem a jobb karjn s a bal lbn, a sisakja nyitott volt az arcn.
Murmillo
A sisakja tollas volt, valamikor a sisakjn vagy a melln hal dsz van. Karddal vv s 4 szgletes pajzzsal a jobbjt vdi a karddal, a baljt a pajzzsal, a lbn van vdelem.
A htkznapi let
Csaldok:
A csald tagjai egy hzban ltek, tbb generci egytt. A hagyomny szerint a nknek engedelmeskedni kellett a frjeiknek. A nknek lehettek fldterleteik, kereskedelmi tevkenysget is folytathattak, felszabadthattak rabszolgkat, vgrendeletet csinlhattak s rklhettek.
A plebejus csaldoknak is voltak rabszolgik, akikkel a nehezebb munkkat s kzmves tevkenysget vgeztettk el. A ni munkk: kereskedelem, poln, fldmves, hzi munka, szvs, kzmves tevkenysg, fzs, sts, gyermeknevels.
A gazdag arisztokrata hlgyek:
Domina, mater familia s matrona. Nagy tiszteletnek rvendtek, a szvs az ernyes nk tevkenysge kz tartozott. A n a hztartst vezeti s felgyel a rabszolgkra s a gyerek nevelse.
Ruhzat:
A matrnk nem ltztek egyedl, mindig szolgk segtsgvel. Rvid tunikt viseletek, amit kendvel letakartak. A rabszolgk festettk ki az arct is, kszereztk fel, s ksztettk el a frizurt. A frfiak s nk egyarnt viseltek arany s ezst gyrt.
Ni ruha:
A frjezett hlgyek a stlt hordtk, ami egy hossz gyapjbl kszlt ltzet, amit a derekukon sszefogtak egy vvel. A lbukon szandlt viseltek. Nem volt nagy klnbsg a ni s a frfi szandl kztt. A matrnk a vllukon stlt hordtak, aminek a neve palla, ez a hidegtl vdte ket, a szolgk tunikt hordtak.
A rmai trsadalom – La siciet romana
A csszrkorban Rmban tbb mint 1 milli ember lakott. Egy szentor egyszer javasolta, hogy csinljanak egy trvnyt, hogy a rabszolgk ruhja klnbzzn a szabad emberektl, de aztn elvetettk, mert akkor nagyon egyrtelm lett volna, hogy a rabszolgk mennyivel tbben vannak. A szabad embereket osztlyokba soroltk. Legalul plebejusok, azaz a np, flttk az equites, gazdag kereskedk, vgl a patrciusok, nemesi csald tagjai fldterletekkel.
Rabszolgk – Gli schiavi
A legalantasabb munkkat vgeztk, mint takarts, hzi munka, de egyesek tantottak, fztek, rtak, orvosok vagy zenszek voltak. A gazdagok munksknt is hasznltk ket az iparban, a bnykban, s a farmokon. Nem voltak jogaik, de ids korban megkaphattk a szabadsgot, egyesek megvettk a szabadsgukat. Egy trvny tiltotta, de amint megregedtek egyeseket sajt sorsukra hagytak.
A szobk, laksok, hzak – Stanze, appartamenti e case
Amikor Rmban 1 milli ember lt 1782 hzban laktak. Az n. insulkban (brhzakban) ltek. Maximum 6 emeletes, de mivel nagyon olcs laksok, rossz llagak voltak, nha elfordult, hogy fels emelet ledlt. Az egyik leggyakoribb veszly a tzvsz volt. Gyakran az okozott tzvszt, hogy nyitott tzhely volt, ami nem volt fedett s knnyen kipattant egy parzs. Mivel sokan ltek egy laksban, ezek bdsek s egszsgtelenek voltak. 64-ben Nr idejn, a nagy tzvszben 3 teljes kerlete – a vros 2/3-a legett.
zletek s kereskedelem - Negozi e commerci
Az insulk aljban zlethelyisgek voltak, ezek az zletek 1 szobbl lltak fa vagy kpulttal amire kiraktk a portkt. Az eladk e mgtti vagy fltti helyisgekben laktak. A hts rszben volt az n. laboratrium is s egy lpcs, ami a fels szintre vezetett illetve raktr. Ezt az jszaka folyamn egy faajtval zrtak be. Rma zleteiben mindent lehetett vsrolni a gygyszerektl kezdve, lehetett jsoltatni vagy rstud munkjt ignybe venni. A portkk nagy rsze a birodalom klnfle terleteirl rkeztek ide. Zskokban bza, bor, amfrkban olaj, egzotikus szvetek, szandlok, szinez anyagok hajn rkeztek Ostiba. A portkval felhajztak a Tiberisen.
Akik nem otthon tkeztek – Mangiare fuori
Klnfle vendglkben lehetett enni meleg telt s inni. A bort vzzel hgtva ittk, a kliensek lelve fogyasztottk az telt, de haza is vihettk az ennivalt.
Akrobatk, zenszek, tncosok – Acrobati, musici e danzatori
Az akrobatk Rmban a mai cirkuszi akrobatkhoz hasonltottak, ezek akrobatk, zenszek, tncosok s komikusok voltak. Az utckon folytattk a tevkenysgeiket, az gyesebbeket felfogadtk a gazdagok szrakoztatsra sajt hzaikba.
A Kolosszeum – Il Colosseo
Idszmtsunk szerint 69-ben kezddtt a leghatalmasabb sznhz ptse a 186 birodalmi amfitetrum kztt a Flavium Aphiteatrum. 188 mter hossz s 48 mter magas volt. A sznpad homokkal volt felszrva, amit minden elads idejn cserltek. Gladitorok s llatok vvtak itt egymssal. Az pletet egy len fedl a velrium fedte, ami a napststl vta a nzket. 80-ban avattk fel 100 napos nnepsg keretben.
A gladitorok – Gladitori
A gladitorokat harcosok s rabszolgk kzl vlasztottk. Kikpeztk ket a klnfle gladitor iskolkban. Nagyon tartalmas teleket kaptak, s orvosi elltsban is rszesltek. Rmban 4000 gladitor llt. 4 nagy gladitor laktanya volt, amiket ludik-nak hvtak. A lunista feladata a kikpzsk volt. A mai lsportolknak feleltek meg, de az letk rvid volt. Ugyanakkor le is nztk ket. A kolosszeumban voltak mg lovas, jas versenyek, klvvs, egzotikus llatok mutogatsa s kocsi versenyek.
A kzdelem
A kzdket sorsoltk, a csszr adta meg a jelet a kezdsre, voltak dnt brk, a nzk pedig azt kiabltk; ssed, vgd el a torkt, gesd meg. Amikor a vr elkezdett csorogni, ezt kiabltk; eltallta, eltallta – hebet, hebet… A gladitor hallakor 2 frfi jelent meg az arnban klnleges kosztmben. Az egyik Hermsznek ltzve kezben tzes vassal. Msik Coronte, aki az alvilg rvsze, a holt lelkeket tksri a tlvilgra. A gladitort tzes vassal megblyegeztk, hogy nehogy csak tetesse a hallt. Ha mg lt egy lndzsval vgeztek vele s egy kln erre szolgl ajtn vittk ki.
Az llatok meglse
A kolosszeum felavatsnl Titus a csszri tribnn lt. Azt meslik, hogy 4 elefntot s 9000 egyb llatot ltek meg, vadllatokat s brnyokat is. A np kzl kivlasztott frfiak s nk is, akik meglhettk az llatokat. Sokat gladitornak ltztettek fel, s haj csatk is voltak. Az llatok kztti kzdelem nagyon npszer volt. A vadszok medvvel, tigrissel, oroszlnnal s egyb llatokkal lltak ki. Zsirffal, szarvasokkal s struccokkal is. Amikor 500 vvel ksbb ezeket az n. vadszatokat (venationes) betiltottk. Sok llat mr ekkorra kihalt a birodalom terletrl. gy pl. Nbia terletn nem volt tbb vzil. Irn a tigriseit valamikor a Kaszpi tenger terletrl hozta. Eltntek a kzel-kelet oroszlnjai is.
A hvely ujj
Ha egy gladitor a fldre tette fegyvert s kegyelmet krt, az ellenfele nem nylhatott hozz, addig, amg a csszr nem adott jelt erre. Ha a hvelyk ujjt felfel tartotta, akkor a gladitor megmeneklt – j kutatsok szerint fordtva – ha lefel mutatta vgeznie kellett vele. A csszr dntse a np akarata szerint trtnt. Ha a np azt kiablta „mitte” – hagyjad, egy darab rongyot lobogtattak. Ha azt kiablta „jugule” vgd el a torkt, akkor lefel mutatta a hvelyk ujjt. Ha a gladitort eltltk oda kellett nyjtania a nyakt s levgta a gyztes ellenfele rgtn. Amikor dntetlen volt a jtk, a np krhette a gladitorok letnek megmentst mind a kt gladitor esetben. Ilyenkor a gladitorok gy hagytk el az arnt, hogy nem lettek megtapsolva. Azok a gladitorok akik vesztettek, de lbon tudtak kimenni a kzdtrrl, a Porta Sone Vivrin mentek ki. A gyztesek a Gyzelmi Kapun. Naplementekor vge volt az eladsoknak.
Az eredmny
Az utols kzdelem utn egy tblzaton a gladitor neve mellett egy betvel jeleztk a kzdelem eredmnyt.
P = hall; M = dntetlen; V = gyzelem.
A nyertes koront s plma gat kapott, s ezst tlcn pnzt.
A frum
Minden rmai vrosnak volt fruma. Egy nyitott tr, ahol a np tallkozott, politikrl s zletrl beszlt. Volt piac tere, temploma s kzplete. Rma frumra nzett a kria, ami a szentus szkhelye. A brsgok, kereskedelmi zletek s bankok. A frum mindig tele volt. Az els csszrok Augustus mrvnybl tpttette a frum pleteit.
A trvny
Az igazsgszolgltats helyszne is a frum. A rmai trvnyek a mai trvnyek alapjt kpezik tbb orszgban. Rmban a trvnyeket, a szerint szabtk ki, ki milyen hierarchiba helyezkedett el. A szegnyeket gyakran megvertk, vagy llatokkal meglettk az arnban bntetsknt. A gazdagokra mindez nem vonatkozott. A brtn nem volt gyakori, aki mg vrta, hogy dntsenek az gyben, azt fogva tartottk a kria mellett a Mamertimus brtnben.
A kormny
i.e. 27 a kztrsasg utn Augustus csszr lesz. A hadsereg 28 rszre volt osztva, ebbl 22-t maga kormnyzott, a pretorinusok szmt megnvelte. A helyi rendri szervezet fnke is volt. Nem mindig volt szksg hadseregre ahhoz, hogy a sajt akaratt vgre hajtsa. Abban az idben elg volt, ha a szentusnak elmondta mit akar, s azok helyben hagytk. Megreformlta a hadsereget s bkt teremtett az egsz birodalomban. Halla utn Tiberius lesz a hatalom.
Templomok s valls
A templomok a frumra nztek, mindegyik kln Istensgnek volt szentelve s ennek az Istennek a szobra llt benne. A szobroknak ember alakja volt, hatalmas kolosszlis mretek voltak s a hatalmat fejeztk ki, amit a rmaiak az isteneknek nyilvntottak. A rmaiak azt hittk, hogy az istenek irnytjk az letket, k hatrozzk meg az idjrst, a termszeti jelensgeket. Pl. patakokat s fkat. ldozatokat, rtusokat mutattak be nekik s ezrt cserbe segtsget vrtak tlk.
Gyzelmek s a trimflis gyzelmi menet
A hadizskmnybl s az adkbl beszedett sszeg kpezte annak az sszegnek a nagy rszt, amit az llami kltsgekhez felhasznltak a szentus triumflis menetet adott a gyztes generlisoknak, ami a vros utcin zajlott. Az ellensges vesztes csapatok hadvezreit is felvonultattk, ezen a meneten s gyakran a menet kzben lettek kivgezve. A menetben az elrabolt kincsekkel megrakott szekereket is vgig hztk illetve a hadifoglyokat is vgig hurcoltk, valamint llatokat is vittek. Diadalveket emeltek a generlisok tiszteletre s ezekbe a csata jelenteket vstk be.
i.e. 753 Romlus s Remus megalaptja Rmt
i.e. 673 Tullus Hostilius a krnyez vrosokat elfoglalja
i.e. 641-616 Megpl a Tiberis foly els hdja
i.e. 600 Els latin rs, ami bizonytott, ma is ezt az abc-t hasznljuk
i.e. 509 Superbus az utols kirly elzse, a kztrsasg kora
i.e. 493 A nptribnk olyan magisztereket vlaszthanak akik a plebejusok rdekeit szolgljk, s innentl fogva kztisztviseli llsokat is betlthetnek
i.e. 390 A gallok s a keltk kiraboljk Rmt
i.e. 312 Via Appia ptse Rma legels tja elkszlt, Appia menti vzvezetk, az els nagy rmai vzvezetk megptse
i.e. 264 Els gladitor eladsok Rmban
i.e. 250 Rma kezben Itlia nagy rsze
i.e. 44 Julius Cesar halla
i.e. 31 Antonio s Kleopatra le gyzse Egyiptom Rmai tartomny lesz
i.sz. 30 Krisztus halla
i.sz. 43 Rma elfoglalja Anglit
i.sz. 79 Vezv kitrse, Pompeit s Heraklenumot altemette
i.sz. 212 Minden szabad ember llampolgrsgot kap, az thlzat sszekti az egsz birodalmat
i.sz. 313 A keresztnysg llamvalls lesz
i.sz. 395 A birodalom kett szakad keleti s nyugati rszre
i.sz 476 A Nyugat Rmai birodalom buksa, a Kelet Rmai birodalom 1453-ig megmarad